Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská BystricaHľadať
 
 

Knižnica-miesto, kde nájdeš nové knihy (2018)Vytlačiť
 

2 knihy.JPGAj v roku 2018 sme dopĺňali knižničný fond a obohatili sme ho o nové tituly rôznych žánrov. Nové knihy v hodnote 12 028.42,- €  na všetky pracoviská knižnice sme zakúpili aj vďaka projektu nákupu kníh: Knižnica - miesto, kde nájdeš nové knihy.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý bo, hlavným partnerom projektu. Vďaka nemu sme zakúpili 378 nových knižných titulov, v počte 1349 ks kníh.

Akvizíciu tvorí predovšetkým beletria pre dospelých (634 ks), beletria pre deti a mládež (566 ks) a náučná literatúru (149 ks).

Cieľom projektu bolo získať doplnkové financie na nákup knižničného fondu v zmysle Knižničného zákona a Stratégie rozvoja slovenského knihovníctva na r. 2015-2020 (systematické doplňovanie a sprístupňovanie knižničného fondu, viac zdrojové financovanie), tým zvýšiť celkovú ponuku (VKMK oproti priemeru 3 kn.j. na obyv. v regionálnych knižniciach SR, má polovičný počet kn. j. - 1,4 na obyv.) ale hlavne ponuku nových kníh na čítanie vo všetkých piatich pracoviskách knižnično-informačných služieb a tým prispieť k lepšiemu uspokojovaniu potrieb a k podpore čítania, rozvoju čitateľských zručností a návykov detí, mládeže i dospelých.

Verejná knižnica Mikuláša Kováča (VKMK) prispieva každoročne k podpore čitateľskej gramotnosti okrem výpožičiek kníh aj okolo 400 podujatiami pre deti a mládež. Nové knihy, či už náučné alebo beletriu požadujú používatelia vo verejnej knižnici stále najviac. Ponuka knižnice je v tomto ohľade neúnosne nízka a stále klesá. Stav knižničného fondu VKMK v roku 2018 bol 112. 379 kn. j.

Dotácia z FPU pomohla obohatiť fond knižnice o nové, zaujímavé tituly, pričom veľké percento nákupu bolo venované práve beletrii pre mládež (566 ks), čo vyplýva z 50% zastúpenia detí do 15 rokov z celkového počtu používateľov knižnice

Na nákup nových kníh v roku 2018 prispel tiež Banskobystrický samosprávny kraj, dotáciou 6500,- € (191 titulov nových kníh v počte 700 ks).

Mesto Banská Bystrica prispelo v rámci dotácie primátora sumou 2500,- € na nákup 77 titulov nových kníh v počte 279 ks .

Nové knižné  ale aj staršie tituly si môžete vypožičiavať v niektorej z našich piatich pobočiek v rámci mesta.

Soňa Šóky


 
 

dnes je: 20.8.2019

meniny má: Anabela

podrobný kalendár

ZRIAĎOVATEĽ

MEDIÁLNI PARTNERI

PODPORUJÚ NÁS

PARTNERI

ORBIS IN, s.r.o.

Remitenda detských časopisov
Včielka, Zornička, Adamko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka