Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská BystricaHľadať
 
 

Mesto Banská Bystrica

Projekt Čitateľskú gramotnosť - aj Mesto si berie na starosť (2018)Vytlačiť
 

logo mesta.pngAj v roku 2018 mohla Verejná knižnica Mikuláša Kováča (VKMK) dopĺňať knižničný fond o nové knižné tituly vďaka podpore Mestu Banská Bystrica.

Projektom Čitateľskú gramotnosť - aj Mesto si berie na starosť“ sme sa žiadosťou z januára 2018 uchádzali o poskytnutie dotácie z rozpočtu Mesta Banská Bystrica v zmysle VZN č. 10/ 2015 v znení VZN č. 15/2016 pre rok 2018.

S naším projektom, ktorého hlavným cieľom je podpora čítania detí a dospelých a realizácia aktivít na propagáciu a podporu čítania počas celého roka 2018 sme uspeli v priamej dotácii od primátora Mesta Banská Bystrica pána Jána Noska.

K základným úlohám verejnej knižnice patrí v zmysle zákona o knižniciach č.126/2015 aj podpora čitateľskej gramotnosti (§ 2). VKMK plní v zmysle zákona (§ 8, ods.4) aj funkciu mestskej knižnice vo svojom sídle najmä tým, že poskytuje knižnično-informačné služby obyvateľom mesta.

Zákon o knižniciach (§ 20, ods.4, písm.d) tiež uvádza, že k zdrojom financovania knižnice patria aj príspevky obcí (miest) na nákup knižničného fondu, ak regionálna knižnica plní aj funkciu mestskej knižnice. Dopĺňanie knižničného fondu VKMK ročne je vzhľadom na nedostatok financií na úrovni ¼ nákupu podľa platných štandardov MK SR.

VKMK svoje aktivity zamerané na propagáciu a podporu čítania detí i dospelých odštartovala celoslovenským podujatím: Týždeň slovenských knižníc (marec 2018). Každoročne sa knižnica zapája aj do medzinárodného podujatia Noc s Andersenom, (29. 3. 2018), kde pripravuje množstvo interaktívnych a kreatívnych podujatí pre deti a mládež. Úspešnosť týchto podujatí závisí aj od dostatku nových knižných titulov v knižnici.

VKMK finančnú podporu Mesta Banská Bystrica využilo prednostne na nákup nových kníh a knižničný fond doplnilo o 279 ks kníh - 19 ks náučná literatúra, 192 ks beletria pre dospelých a 68 ks beletria pre mládež v hodnote 2504.25,- €.

Projekt  sa podarilo zrealizovať od 1.3. do 31.5.2018.

Príspevok Mesta Banská Bystrica (2.500 euro) je výrazným vkladom Mesta Banská Bystrica k podpore čitateľskej gramotnosti detí a mládeže a k skvalitneniu doplňovania knižničného fondu pre verejnosť.

Verejná knižnica Mikuláša Kováča ďakuje Mestu Banská Bystrica za finančnú podporu uvedeného projektu.

image001.jpg

Soňa Šóky

 

 

 

 

 


 
 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

ZRIAĎOVATEĽ

MEDIÁLNI PARTNERI

PODPORUJÚ NÁS

PARTNERI

ORBIS IN, s.r.o.

Remitenda detských časopisov
Včielka, Zornička, Adamko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka