Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská BystricaHľadať
 
 

Vernisáž výstavy obrazov V zajatí farieb - výber z tvorby Heleny Lengyelovej

Helena Lengyelova_pozvanka.jpgVernisáž obrazov V zajatí farieb - výber z tvorby Heleny Lengyelovej

26. septembra 2018 bola v pobočke knižnice na Fončorde verejnosti slávnostnou vernisážou sprístupnená ďalšia výstava z tvorby amatérskych  výtvarných umelcov.

Vystavujúca Ing. Helena Lengyelová je absolventkou Fakulty potravinárskej na Vysokej škole chemicko-technologickej v Prahe. Dlhé roky pôsobila na Krajskej hygienickej stanici v Banskej Bystrici a venovala sa analýzam životného prostredia.Autorka o sebe prezradila, že maľovanie nebolo v minulosti jej silnou stránkou, skôr naopak.Na základnej škole jediný predmet, ktorý ju stresoval bolo kreslenie. Počas ďalších štúdií sa mu tiež úspešne vyhýbala, ani v aktívnej pracovnej činnosti ho nerozvíjala. V dôchodkovom veku, keď ju povinnosti pripútali k domu, začala jej chýbať určitá forma tvorivej sebarealizácie. V tom čase sa na Univerzite tretieho veku Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici otváral odbor kresba a maľba .V roku 2012 sa prihlásila a v roku 2018 ukončila 6. ročné štúdium.

Ako hovorí autorka:

„mala som šťastie na skvelú odborníčku a výborného človeka v osobe pedagóga, ako aj na rovnako zanietený kolektív študentov. Pod vedením, PhDr. Jany Kožuškovej, PhD., sme si dali za cieľ preniknúť hlbšie do postupov a procesov výtvarného umenia, skúmať a overovať možnosti klasických aj moderných výtvarných techník a postupov. Nadobudnuté skúsenosti a vedomosti nám poskytli základy pre vlastnú tvorbu“.

Maľovanie sa pre Helenu Lengyelovú stalo najlepšou relaxáciou. Učarovali jej farby, ktoré oživuje vo svojich obrazoch. V tvorbe rada využíva rôzne nové technické postupy. Každý obraz vníma ako nové dobrodružstvo. Uprednostňuje realistickú tvorbu s miernym posunom k abstrakcionizmu, nebráni sa  ani aplikácii kubistických prvkov. Používa techniky: akvarel, akryl, olej. Je členkou občianskeho združenia ATELIÉR 3G -  výtvarníci troch generácií.

Tvorbu Heleny Lengyelovej  po odbornej stránke zhodnotila akademická maliarka Zdenka Peerová. Vernisáž spestrili svojím hudobným vystúpením študenti  Akadémie umení - Fakulty múzických umení v Banskej Bystrici Danka Trokšiarová a Peter Dekrét.

V súčasnosti autorka spolu s manželom žije a tvorí na Kordíkoch.Verejnosť si môže výstavu pozrieť v otváracích hodinách knižnice do 24. novembra 2018.

Soňa Šóky


 

dnes je: 20.5.2019

meniny má: Bernard

podrobný kalendár

ZRIAĎOVATEĽ

MEDIÁLNI PARTNERI

PODPORUJÚ NÁS

PARTNERI

ORBIS IN, s.r.o.

Remitenda detských časopisov
Včielka, Zornička, Adamko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka