Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská BystricaHľadať
 
 

Vernisáž výstavy Hokus Fokus

image013.jpgVernisáž výstavy Hokus Fokus - Bohuš Urblík - krásy zachytené foto objektívom

18. júla 2018 Verejná knižnica Mikuláša Kováča (VKMK) v pobočke na Fončorde slávnostnou vernisážou sprístupnila výstavu Hokus Fokus – Bohuš Urblík- krásy zachytené foto objektívom.

Pán Bohuš Urblík, túžil byť fotografom, začínal vo fotogenickom prostredí krajiny pod Sitnom, v Banskej Štiavnici a jej okolí, kde žil.

Autor o sebe hovorí:

„Vždy som túžil fotografovať. Začínalo to ešte v detských časoch polo automatmi na film. Pamätám si, ako sme s kamarátom chodili po lese a fotili tzv. makro fotografiu. Samozrejme, výsledok bol na míle vzdialený od cieľa, keďže fotoaparát, ktorý som mal, to technicky nemohol zvládnuť. Ale to nás až tak nezaujímalo. Fotili sme a tešili sme sa na vyvolané fotky. Prvou zrkadlovkou som fotil asi v roku 2006, keď som sa začal venovať vydavateľskej činnosti. Pri aktívnom fotografovaní som zistil, aké je to náročné ako na technickú zručnosť, na vnímanie svetla i na samotnú kompozíciu. Veľa čítam, pozorujem iných fotografov, hlavne praxujem v teréne, učím sa. Zhruba po dvoch rokoch som sám postrehol pokrok v tejto mojej práci. Samozrejme, nepasujem sa za profesionálneho fotografa.“

Krokom vpred v jeho foto tvorbe bola produkcia pohľadníc pre mestá a dediny najmä stredného Slovenska. Zaujali ho hrady a zámky, najmä v ich podvečernej či nočnej podobe s osvetlením, ktoré vytvára svojskú atmosféru. Taktiež má obľúbenú tzv. „street fotografiu“ a dokumentárnu tvorbu. Dostal sa aj k portrétom, ale tie ho až tak vnútorne neoslovili.

Ako hovorí: „Do fotky treba vložiť srdce. Ale zároveň je to obrovský relax.“

Jeho fotografie v súčasnosti najviac využíva jeho manželka, ktorá sa venuje reklamnej a vydavateľskej činnosti. Ponúka ich tiež na flogu denníka Pravda a priateľom a v tematických skupinách na facebooku, kde sa stretol s pozitívnymi ohlasmi od známych či priateľov. Do budúcnosti má veľa plánov ale aj snahu učiť sa a zdokonaľovať sa v tejto oblasti.

V umeleckom programe vernisáže básne z tvorby publicistu a novinára Jozefa Sliackeho zo Zvolena predniesol študent Gymnázia Andreja Sládkoviča Richard Maľa.

Vlastnými skladbami a hrou na gitare spríjemnil slávnostné chvíle zvolenský spevák a gitarista a hudobník Roman Tóth.

Výstava potrvá do 21. septembra 2018.

Soňa Šóky


 

dnes je: 24.4.2019

meniny má: Juraj

podrobný kalendár

ZRIAĎOVATEĽ

MEDIÁLNI PARTNERI

PODPORUJÚ NÁS

PARTNERI

ORBIS IN, s.r.o.

Remitenda detských časopisov
Včielka, Zornička, Adamko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka