Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská BystricaHľadať
 
 

Stretnutie s autorom a hercom Andrejom Hrycom

image049.jpgVerejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici (pobočka Fončorda) pripravila 14. mája 2019 stretnutie s hercom a autorom Andrejom Hrycom o jeho najnovšej knihe Inventúra v novom doplnenom vydaní.

Andrej Hryc (často aj Andy Hryc) sa narodil v Bratislave. Herectvo vyštudoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u L. Chudíka a prof. J. Budského. Ako herec účinkoval v asi 40 hraných filmoch, má za sebou  účinkovanie v asi 200 TV inscenáciách, 80 divadelných predstaveniach, vyše 2000 postáv v dabingu. V roku 1985 získal Cenu Literárneho fondu a v roku 1999 bol nominovaný na Českého leva za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe vo filme Rivers of Babylon. Jeho kariéra je veľmi bohatá, ako herec pôsobil v Štátnom divadle v Košiciach a na Novej scéne v Bratislave, kde bol istý čas aj riaditeľom.  Bol generálnym riaditeľom rádia Twist, Prezidentom Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc Slovenska, poradcom Ministerstva kultúry SR.

V roku 2013 vyšla Andrejovi Hrycovi autobiografia pod názvom Inventúra, ktorou značne rozbúril hladinu umeleckého prostredia na Slovensku, lebo v nej kriticky bilancuje nielen svoj život, ale aj konanie ľudí, ktorých stretol. A hoci v novom, doplnenom vydaní Inventúry bilancuje kľúčové udalosti posledných šiestich rokov svojho života, jednu vec nezmenil: v osobnom a verejnom zúčtovaní nešetrí nikoho. Až 730 mien Andymu Hrycovi stálo za to, aby im venoval miesto vo svojej pravdivej a pre niekoho aj riadne štipľavej autobiografii nazvanej Inventúra. Autor v úvode prvého vydania knihy hovorí:

„Je veľa ľudí, ktorých v tejto knihe spomeniem, no napriek tomu, že keď ich občas stretávam na ulici alebo pri rôznych spoločenských príležitostiach, nestoja mi ani za ten pohľad. Z rôznych príčin nimi pohŕdam, vlastne by mi nemali stáť ani za zmienku, možno by som sa mohol a aj mal povzniesť nad ich úbohú existenciu, ale ako inak si s nimi vyrovnať účty? … Ja chcem hovoriť.“

Doplnené vydanie knihy vyšlo vo februári 2019. Andrej Hryc priniesol na pulty kníhkupectiev svoju knihu Inventúra obohatenú o nové kapitoly. Na čitateľskej besede rozprával svoje zážitky spojené s písaním knihy, ale aj z oblasti herectva.

Soňa Šóky


 

dnes je: 24.7.2019

meniny má: Vladimír

podrobný kalendár

ZRIAĎOVATEĽ

MEDIÁLNI PARTNERI

PODPORUJÚ NÁS

PARTNERI

ORBIS IN, s.r.o.

Remitenda detských časopisov
Včielka, Zornička, Adamko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka