Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská BystricaHľadať
 
 

Soňa Schwarcová & Michal Schwarz - výtvarné inšpirácie matky a syna

Schwarzovci.jpg5. februára 2019 bola v pobočke na Fončorde sprístupnená výstava z tvorby amatérskych umelcov: Soňa Schwarcová & Michal Schwarz - výtvarné inšpirácie matky a syna.

Soňa Schwarzová

Žije a tvorí v Banskej Bystrici. Po základnej škole robila skúšky na Strednú umeleckú školu v Bratislave, ale nakoniec vyštudovala školu s technickým smerom. Profesijné zameranie má stále technického smeru, ale láka ju výtvarné umenie. Maľovaniu sa venuje od roku 2013, kedy začala študovať na Univerzite tretieho veku odbor kresba, maľba. Vo svojich prácach uprednostňuje peknú a príjemnú farebnosť. Využíva viaceré výtvarné techniky: akryl, pastel, koláže, akvarel a tuš. Jej tvorba sa odvíja postupne v rôznych témach a prikláňa sa ku stvárneniu všetkého formotvorného a kompozičného v spojení s jemnou pastelovou farebnosťou. Práce sú doplnené prácami v exteriéri, kde pri tvorbe nachádza svoj pokoj a svoju cestu.Výstava prezentuje veľkoformátové maľby z posledného obdobia, ale aj menšie plátna a výkresy. Námetovo je jej tvorba rôznorodá.
Počas päťročného štúdia na Univerzite tretieho veku päťkrát  vystavovala v rámci prác študentov ročníka vo výstavnom priestore Mestskej radnice v Banskej Bystrici.
Medzi jej záľuby patrí cestovanie, čítanie kníh, lyžovanie, turistika, chatárčenie a hlavne príroda.
Michal Schwarz
Je robený Banskobystričan. Po ukončení Univerzity Mateja Bela-Fakulty prírodných vied naplnil svoj život cestovaním a zostal žiť a tvoriť v Mníchove. Po návrate domov sa rozhodol vzdelanie doplniť štúdiom na univerzite: Bankovní institut - Vysoká škola Praha, zahraničná vysoká škola Banská Bystrica. Jeho tvorba sa odvíja cyklicky v niekoľkých témach. Skúsenosti z tejto etapy, ale aj prenikanie do tajov maľby čerpal zo svetových galérií a tvorby majstrov. Preto sa aj spôsob maľby v princípe menil, vracal sa k podstate maliarstva. Väčšinou siaha po intímnejších až klasických maliarskych motívoch. Prvá výstava jeho prác bola súčasťou tvorby umelcov s názvom: Prvý medzinárodný plenér maliarov zo Srbska, Macedónie a Slovenska (2009) a potom Výstava obrazov medzinárodných umelcov počas Detvianskych folklórnych slávnosti (2010). Medzi jeho záľuby patrí lyžovanie, ski alpinistika, turistika, práca s drevom, chatárčenie.

Odborným príhovorom tvorbu vystavujúcich umelcov prítomným priblížila akademická maliarka Zdenka Peerová. Vernisáž spríjemnili svojím hudobným vystúpením Roman Buhovecký (spev a gitara ) a Jozef Mareš (klávesy).

Soňa Šóky


 

dnes je: 20.8.2019

meniny má: Anabela

podrobný kalendár

ZRIAĎOVATEĽ

MEDIÁLNI PARTNERI

PODPORUJÚ NÁS

PARTNERI

ORBIS IN, s.r.o.

Remitenda detských časopisov
Včielka, Zornička, Adamko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka