Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská BystricaHľadať
 
 

Noc s Andersenom v knižnici

image006.jpgNoc s Andersenom v knižnici

V znamení stretnutia s významnými osobnosťami mesta

Ako obvykle aj v tomto roku sa Verejná knižnica Mikuláša Kováča zapojila do medzinárodného podujatia Noc s Andersenom. Podujatie sa koná vždy v piatok s dátum blížiacim sa výročiu narodenia dánskeho rozprávkára  H.CH.Andersena (2.4.1805 - 4.8.1875).
Tohoročná noc bola netradične skôr  - 23. marca 2018.

Do podujatia sa každoročne zapája množstvo verejných a školských knižníc vo všetkých regiónoch Slovenska. Knižnice pripravili nezabudnuteľný večerný program, ktorý pritiahol detských návštevníkov svojou originalitou, kreativitou a interaktívnymi zážitkami. Hlavným cieľom podujatia je pritiahnuť detských čitateľov ku knižniciam a najmä k čítaniu.
2. apríl je od roku 1967 vyhlásený Medzinárodným výborom pre detskú knihu IBBY za Medzinárodný deň detskej knihy. Koordinačným centrom Noci s Andersenem je Knihovna B. B. Buchlovana v Uherskom Hradišti a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc.

Verejná knižnica Mikuláša Kováča sa do projektu zapojila už po štrnásty krát.

Oddelenie pre deti, Lazovná ul. 26 pripravilo pre malých čitateľov zážitkovo vyskladaný program, v ktorom nechýbali informácie z histórie podujatia, slávnostný andersenovský sľub, hádanky, rozprávkové pexeso, čítanie rozprávok. Podobný bol aj scenár programu v pobočke na Fončorde. Medzi deti zavítal aj samotný Hans Christian Andersen, ktorému deti kládli zvedavé otázky. Hosťom podujatia bol primátor mesta Banská Bystrica pán MUDr. Ján Nosko. S detskými účastníkmi sa srdečne zvítal, prečítal im rozprávku Statočný cínový vojačik, pričom deti ho zahrnuli aj množstvom zvedavých otázok.

O 19. hod. sa deti z oboch pobočiek knižnice presunuli do mesta, kde na nich čakalo ďalšie prekvapenie. Deti zavítali do budovy Banskobystrického samosprávneho kraja, kde na ne čakal predseda BBSK pán Ján Lunter. S deťmi sa podelil o svoje zážitky z detstva, porozprával aj o histórii mesta Banská Bystrica a iné zaujímavosti. Deti zavítali aj do kancelárie predsedu BBSK. Po skončení stretnutia na Nám. Š. Moysesa vypustili balóny. Po návrate do knižnice a výbornom občerstvení, ktoré sme zabezpečili vďaka sponzorom sa deti plné elánu pustili do ďalších aktivít, pri ktorých naplno uplatnili svoju fantáziu a tvorivosť.

Pobočka Sásová sa tiež zapojila do tohoročnej Noci s Andersenom. Knižnica pripravila  podujatie v spolupráci s Občianskou radou Rudlová - Sásová II, NOI Náš domov Sásová, spoločenstvo Rudlová - Sásová a Denné centrum seniorov a ZŤP Púpava. Bohatý a pestrý program deti naozaj potešil.

Súkromná umelecká škola LAVUTA si pripravila pre deti hodinu hudby. Ladislav Hölc deťom ukázal svoje poštové známky. Ukážky ryžovania zlata a oblasť mineralógie predstavili Stanislav Jeleň a Marta Chabadová. Nechýbal ani priestor na čítanie kníh. Medzi deti zavítal aj Ján Haruštiak a Júlia Haruštiaková z Divadla pod balkónom. V závere nechýbal večerníček, spoločenské hry a iné aktivity, ktoré príjemne unavili detských účastníkov.

Pre viacerých bolo azda najväčším zážitkom spanie v knižnici až do rána v spoločnosti „rozprávkových postáv, svojich kamarátov, ale aj množstva kníh“.

Prvý krát sa Noc s Andersenom konala práve v Knižnici B. B. Buchlovana v Uherskom Hradišti v roku 2000.

Soňa Šóky

 


 

dnes je: 23.3.2019

meniny má: Adrián

podrobný kalendár

ZRIAĎOVATEĽ

MEDIÁLNI PARTNERI

PODPORUJÚ NÁS

PARTNERI

ORBIS IN, s.r.o.

Remitenda detských časopisov
Včielka, Zornička, Adamko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka