Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská BystricaHľadať
 
 

Noc s Andersenom 2019

image006.jpgAko obvykle aj v tomto roku sa Verejná knižnica Mikuláša Kováča zapojila do medzinárodného podujatia Noc s Andersenom. Podujatie sa koná vždy v piatok s dátum blížiacim sa výročiu narodenia dánskeho rozprávkára  H.CH.Andersena (2.4.1805 - 4.8.1875).Tohoročná noc pripadla na 29. marca 2019.

Do podujatia sa každoročne zapája množstvo verejných a školských knižníc vo všetkých regiónoch Slovenska. Knižnice pripravili nezabudnuteľný večerný program, ktorý pritiahol detských návštevníkov svojou originalitou, kreativitou a interaktívnymi zážitkami. Hlavným cieľom podujatia je pritiahnuť detských čitateľov ku knižniciam a najmä k čítaniu.
2. apríl je od roku 1967 vyhlásený Medzinárodným výborom pre detskú knihu IBBY za Medzinárodný deň detskej knihy. Koordinačným centrom Noci s Andersenem je Knihovna B. B. Buchlovana v Uherskom Hradišti a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Tento rok sme si pripomenuli 14. ročník Noci s Andersenom na Slovensku.

Oddelenie pre deti, Lazovná ul. 26 pripravilo pre malých čitateľov zážitkovo vyskladaný program, v ktorom nechýbali informácie z histórie podujatia, hádanky, rozprávkové pexeso, čítanie rozprávok. Podobný bol aj scenár programu v pobočke na Fončorde. Po úvodných zoznamovacích a zážitkových aktivitách sa obe skupiny stretli v knižnici na Fončorde a zložili

slávnostný andersenovský sľub. Medzi deti zavítal aj samotný Hans Christian Andersen v podaní banskobystrického básnika Miroslava Kapustu. Deťom prečítal rozprávku Palculienka, pričom deti ho zahrnuli aj množstvom zvedavých otázok.

O 19.30 hod. na deti z oboch pobočiek knižnice čakal autobus a spoločne sme sa presunuli do Zvolena. Navštívili Lesnícke a drevárske múzeum, kde si pracovníčky múzea pripravili pre deti zážitkové interaktívne aktivity s využitím múzejnej expozície. Po splnení úloh si zahrali aj lesné rozprávkové pexeso a skladanie puzzle. S deťmi sme navštívili aj Krajskú knižnicu Ľudovíta Štúra, kde sme pozdravili deti a pracovníčky knižnice počas práve bežiacej Noci s Andersenom.

Po návrate do knižnice a výbornom občerstvení, ktoré sme zabezpečili vďaka sponzorom sa deti plné elánu pustili do ďalších aktivít, pri ktorých naplno uplatnili svoju fantáziu a tvorivosť. Nechýbalo hľadanie nočného pokladu v knižnici a tiež vyhodnotenie najlepšej žiackej práce - projektu o H. Ch. Andersenovi, pričom víťaza vybrali samotné deti.

Pre viacerých bolo azda najväčším zážitkom spanie v knižnici až do rána v spoločnosti „rozprávkových postáv, svojich kamarátov, ale aj množstva kníh“.

Prvý krát sa Noc s Andersenom konala práve v Knižnici B. B. Buchlovana v Uherskom Hradišti v roku 2000. Noci s Andersenom vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča sa zúčastnilo 39 detí z banskobystrických základných škôl. Uvedené podujatie finančne podporilo Mesto Banská Bystrica. Knižnica ďakuje všetkým svojim sponzorom, ktorí akýmkoľvek spôsobom podporili toto podujatie a prispeli k jeho úspešnej realizácii.

Soňa Šóky


 

dnes je: 24.7.2019

meniny má: Vladimír

podrobný kalendár

ZRIAĎOVATEĽ

MEDIÁLNI PARTNERI

PODPORUJÚ NÁS

PARTNERI

ORBIS IN, s.r.o.

Remitenda detských časopisov
Včielka, Zornička, Adamko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka