Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská BystricaHľadať
 
 

Krst básnickej zbierky Miroslava Kapustu - Ja sa z toho ušúľam...!

Schránka02.jpg27. septembra 2018 básnik Miroslav Kapusta uviedol vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča (pobočka Fončorda) do života v poradí už svoju deviatu knihu. Básnická zbierka Ja sa z toho ušúľam...!  je určená detskému čitateľovi.

Básnik Miroslav Kapusta sa narodil 10.10.1953, v Tepličke nad Váhom a od roku 1975 žije a pôsobí v Banskej Bystrici. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a zároveň aj literárneho klubu Litera 2, pri Štátnej vedeckej knižnici, jej Literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici. Realizuje sa najmä tvorbou poézie, aforizmov, sentencií, ale i epigramov a haiku. V júni 2011 vytvoril neformálny projekt Ars Poetica Neosoliensis, ktorého cieľom bolo v spolupráci s mestom Banská Bystrica, PKO Banská Bystrica a VKMK Banská Bystrica preniesť poéziu z klubov do ulíc - na námestie. Hneď v 1. ročníku sa pri verejnom čítaní, spojenom so živou hudbou a výtvarnou zložkou, vystriedalo viac ako 70 účinkujúcich z celého Slovenska. V septembri 2011 sa podieľal na vydaní básnickej zbierky 7 autorov pod názvom NULA, ktorou založili tzv. Generáciu Nula – skupinu poetov, síce rôzne píšucich, ale rovnako zmýšľajúcich. Odvtedy píše a vydáva svoje zbierky ďalej. V súčasnosti sa priebežne venuje organizácii Ars Poetica Neosoliensis, množstvu čítačiek v Banskej Bystrici i mimo nej. Je neúnavným propagátorom poézie nielen v jej regióne.

Banskobystrický výtvarník a karikaturista Jaroslav Slabej zbierku Ja sa z toho ušúľam...!  opatril krásnymi ilustráciami a je aj autorom návrhu dizajnu obalu, technického spracovania a grafickej úpravy celej knihy.

S oboma umelcami sa rozprávala a podujatie moderovala Mgr. Soňa Šóky z Verejnej knižnice Mikuláša Kováča. Básnická zbierka obsahuje 65 básničiek s motívmi detstva a témami detského sveta a deti nechýbali ani na slávnostnom krste knihy.

Študenti literárno-dramatického odboru ZUŠ Jána Cikkera v Banskej Bystrici Lea Babjaková a Jakub Riečan pod pedagogickým vedením Mgr. art. Veroniky Fekiačovej recitovali básne z novej básnickej zbierky, ktoré si špeciálne pripravili na túto príležitosť. Umeleckým zážitkom bola aj recitácia Lianky Oláhovej z Lučenca, ktorá s básňou z uvedenej zbierky Dieťa z Marsu vyhrala celoštátne kolo Hviezdoslavov Kubín 2017.Herečka a speváčka Majka Olejníková osviežila podujatie troma pesničkami zo zbierky veršovaných piesní Verše odomknuté husľovým kľúčom (2017) od autorov Miroslava Kapustu a hudobného skladateľa Pavla Janíčka.

Knihu vydalo vydavateľstvo Dali - BB, s.r.o. Básnik Miroslav Kapusta poďakoval aj všetkým tým, ktorí prispeli k vydaniu knihy, menovite: Mestu Banská Bystrica, COLOR grafik, s.r.o. Banská Bystrica, Ing. Janke Slanej, Dalibori Greškovi a Erike Karovej.

Po vtipnom rozprávaní moderátorky sa s umelcami a milom umeleckom programe  nasledoval slávnostný krst novej básnickej zbierky.

Krstní rodičia Mgr. Peter Klinec (jazyková úprava knihy) a Ing. Janka Slaná zaželali obom umelcom Miroslavovi Kapustovi a Jaroslavovi Slabejovi veľa tvorivých úspechov a novej knihe veľa čitateľov. Krstili tým čo majú deti veľmi radi - farebnými sladkými lentilkami.

Soňa Šóky


 

dnes je: 20.5.2019

meniny má: Bernard

podrobný kalendár

ZRIAĎOVATEĽ

MEDIÁLNI PARTNERI

PODPORUJÚ NÁS

PARTNERI

ORBIS IN, s.r.o.

Remitenda detských časopisov
Včielka, Zornička, Adamko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka