Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská BystricaHľadať
 
 

Dana Chrenková - výber z výtvarnej tvorby

image041.jpg12. júna 2019 bola v pobočke na Fončorde sprístupnená výstava z tvorby amatérskej výtvarníčky Dana Chrenková - výber z výtvarnej tvorby.

Autorka absolvovala Pedagogickú fakultu UMB, odbor matematika-výtvarná výchova, ale v školstve nezostala pracovať. Uplatnila sa vo výchove a vzdelávaní dospelých, neskôr v reklame a marketingu. K maľovaniu sa dostala až na Univerzite tretieho veku (UTV) Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici v roku 2012, kedy sa prihlásila na odbor kresba a maľba. Krok za krokom sa otvárali nové výzvy, veľkú podporu cítila aj od kolektívu s ktorým sa na UTV stretla. Túžba skúšať nové techniky, autorku sprevádza celým životom. Venovala sa tkaniu, macramé, tiež paličkovaniu. V súčasnej dobe ju popri maľovaní zaujalo drôtovanie, maľba na sklo, či zhotovovanie vitráží. Vždy ju posúvalo vpred to, keď zvládla novú techniku.V maľovaní pokračuje aj po ukončení dvoj - cyklu výučby, jednoducho maľovanie je jej koníčkom.

Je členkou občianskeho združenia ATELIÉR 3G – výtvarníci troch generácií a tiež zoskupenia amatérskych výtvarníkov 9ART pod vedením akad. maliarky Zdenky Peerovej, ktoré sa stretáva na tvorivom výtvarnom klube vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča.

Absolvovala niekoľko autorských výstav:

  • Spoločné ročníkové výstavy Univerzity tretieho veku v rokoch 2013 -2017
  • Výstavy v Robotníckom dome v rámci 3G Ateliéru
  • Spoločná výstava členov Ateliéru 3G (Úrad priemyselného vlastníctva, Radnica mesta Banská Bystrica, Verejná knižnica Mikuláša Kováča)

Zúčastnila sa celoštátnej postupovej súťaži neprofesionálnej tvorby Výtvarné spektrum pod gesciou Národného osvetového centra s postupom do regionálneho, krajského i celoštátneho kola. V roku 2018 sa zúčastnila festivalu umenia a dizajnu Fubaby v sekcii maliari. Žije a tvorí v Banskej Bystrici - starej Sásovej. Odborný príhovor  na vernisáži predniesla akademická maliarka Zdenka Peerová.

Mottom  vystavujúcej autorky je: „Na svete je jedna reč, ktorej všetci rozumejú. Je to jazyk nadšenia, vecí urobených s láskou a chuťou, túžbou dosiahnuť to, o čom snívame alebo čomu veríme. “ O hudobný program počas vernisáže sa postaralo študentky Konzervatória J.L. Bellu z Banskej Bystrice Denisa Jelínková, Ema Benčaťová  (flautové duo).

Soňa Šóky


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

ZRIAĎOVATEĽ

MEDIÁLNI PARTNERI

PODPORUJÚ NÁS

PARTNERI

ORBIS IN, s.r.o.

Remitenda detských časopisov
Včielka, Zornička, Adamko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka