Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Verejná knižnica Mikuláša Kováča Banská BystricaHľadať
 
 

Banskobystrické pierko 2018

image063.jpgVyhodnotenie literárnej súťaže žiakov ZŠ

22. júna 2018 sa v pobočke Verejnej knižnice Mikuláša Kováča (VKMK) na Fončorde uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie autorskej literárnej súťaže žiakov základných škôl v písaní poézie a prózy „Banskobystrické pierko 2018“.

VKMK sa rozhodla, „vystopovať“ a podporiť literárne nadané deti v meste Banská Bystrica a okolí, preto pripravila pre žiakov základných škôl regionálnu autorskú literárnu súťaž. Súťaž bola vyhlásená pre prózu i poéziu a nakoľko sa jedná o "pilotný" projekt, v jeho 1. ročníku bola obom literárnym kategóriám zadaná spoločná téma “Môj (ne)normálny deňVytrhnuté z denníka“.

Našim zámerom bolo, aby každé dieťa – žiak základnej školy, ktoré bude chcieť, dostalo priestor literárne vyrozprávať príbeh svojho bežného, či mimoriadneho dňa a to formou, akú si samo vyberie (rozprávanie, záznam z denníka, verše, ...).

Súťaž sme z hľadiska veku rozdelili do dvoch  kategórií:

1/ pre žiakov I. stupňa ZŠ (1. až 5. ročník – pre prózu i poéziu zvlášť)

2/ pre žiakov II. stupňa ZŠ (6. až 9. ročník – pre prózu i poéziu zvlášť)

So zámerom literárnej súťaže, spolu s jej propozíciami a žiadosťou o podporu, boli formou listu riaditeľa VKMK, Mgr. Petra Klinca oboznámené všetky základné školy v regióne Banská Bystrica. Súťažné práce mohli súťažiaci posielať od 1.marca do 30. apríla 2018.

Do literárnej súťaže sa k danému termínu podľa pôvodných propozícii zapojilo celkom 9 základných škôl z regiónu BB (ZŠ SSV na ul. Skuteckéhov BB, Súkromná ZŠ Dráčik na ul. Mládežnickej v BB, ZŠ pri zdravotníckom zariadení na Nám. L.Svobodu v BB, ZŠ na ul. Sitnianskej v BB, ZŠ na ul. Spojovej v BB, ZŠ na ul. Pieninskej v BB, ZŠ na ul. Ďumbierskej v BB a ZŠ na ul. Moskovskej v BB, ZŠaMŠ z Tajovského ul. v Badíne).

Súťažné práce zaslali i žiaci zo Spojenej školy na ul. Rekreačnej v Novej Bani, ktorí prejavili záujem literárno-súťažne sa zapojiť.

Celkovo sa teda do súťaže zapojilo 10 základných škôl so 49 žiakmi a 49 súťažnými prácami. Medzi nimi jednoznačne prevažovala próza, celkom 42 súťažných textov a iba 7súťažných textov bolo v kategórii poézia.

Do súťaže sa zapojilo 28 žiakov z I. stupňa ZŠ a 21žiakov z II. stupňa ZŠ.

Z hľadiska štatistiky, najviac súťažných textov prišlo zo ZŠ na ul. Spojovej v BB – 11 (8+3) a najmenej, po jednom texte (oba v próze), boli prijaté zo ZŠ na ul. Ďumbierskej v BB a zo Spojenej školy na ul. Rekreačnej v Novej Bani.

Odbornú porotu literárnej súťaže tvorili:

1/ Miroslav Kapusta, spisovateľ a básnik, člen Spolku slovenských spisovateľov

2/ Peter Klinec, riaditeľ VKMK Banská Bystrica a

3/ Soňa Šóky, manažérka VKMK Banská Bystrica

Vzhľadom na malý počet zaslaných básní a ich veľmi nízku kvalitu, rozhodla sa porota túto kategóriu nehodnotiť.

Čo sa však týka súťažnej kategórie "próza", porota sa zhodla v názore, že sa v nej objavilo niekoľko veľmi pozoruhodných talentov a pri udeľovaní prvých troch miest v kategórii žiakov I. stupňa ZŠ, rovnako ako i pri udeľovaní prvých troch miest v kategórii žiakov II. stupňa ZŠ, mali veľmi ťažkú úlohu.

Keďže literárna kategória – poézia, hodnotená nebola, pri udeľovaní cien za prózu sa porota rozhodla popri prvých troch miestach udeliť aj "Čestné uznanie".

Výsledky literárnej súťaže „Banskobystrické pierko 2018“ v jej 1. ročníku 2018, sú nasledovné:

V kategórii I. stupňa žiakov ZŠ (1. ročník – 5. ročník) sa za literárne práce v próze udelili ceny nasledovne:

1. miesto: Nina Kapustová, 4. ročník, ZŠ a MŠ Tajovského 2, Badín

2. miesto: Sofia Sobolová, 4. ročník, ZŠ pri zdravotníckom zariadení, Nám.L.Svobodu 4, Banská Bystrica

3. miesto:Karolína Kapcová, 4. ročník, ZŠ Dráčik – Mládežnická 51,Banská Bystrica

Čestné uznanie: Klára Dovalová, 4. ročník, ZŠ a MŠ Tajovského 2, Badín

V kategórii II. stupňa žiakov ZŠ (6. ročník – 9. ročník) sa za literárne práce v próze udelili ceny nasledovne:

1. miesto: Ema Kocianová, 7. ročník, ZŠ Spojová 14, Banská Bystrica

2. miesto: Lenka Petránová, 6. ročník, ZŠ Slovenského slobodného vysielača, Skuteckého 8, Banská Bystrica

3. miesto: Janka Melichová, 6. ročník, ZŠ a MŠ Tajovského 2, Badín

Čestné uznanie: Miroslava Slováková, 9. ročník, Spojená škola,Rekreačná 393, Nová Baňa

Z hľadiska 10 zapojených základných škôl sa tak najúspešnejšou v 1. ročníku literárnej súťaže  „Banskobystrické pierko 2018“ stala ZŠ a MŠ Badín, ktorej žiačky obsadili jedno 1. miesto, jedno 3. miesto a získali 1 čestné uznanie.

Poďakovanie organizátorov súťaže patrí aj sponzorom, ktorí súťaž podporili hodnotnými knižnými darmi a inými reklamnými predmetmi, menovite kníhkupectvo Panta Rhei a kníhkupectvo Martinus.sk.

Podakovanie za realizáciu výtvarného návrhu diplomov pre víťazov súťaže patrí výtvarníkovi pánovi Jaroslavovi Slabejovi z Banskej Bystrice.

Študenti tretieho ročníka Gymnázia Andreja Sládkoviča z Banskej Bystrice Zuzka ZauškováRichard Maľa prispeli ako dobrovoľníci k výbornej atmosfére slávnostného vyhodnotenia svojím pekným prednesom všetkých ocenených prác.

V závere podujatia predseda poroty Miroslav Kapusta všetkých súťažiacich pozval do novo pripravovaného literárneho klubu PIERKO, ktorý chce dať priestor literárne aktívnym deťom a mládeži a ponúka im možnosť navštevovať literárny klub tvorivého písania poézie a prózy. Literárny klub by mal začať pracovať od septembra 2018 a viesť by ho mal práve básnik a spisovateľ Miroslav Kapusta.

Pevne veríme, že o rok sa do "Banskobystrického pierka", aj vzhľadom k pripravovanej zmene propozícií, zapojí viac základných škôl a teda i viac literárne talentovaných žiakov, „potenciálnych spisovateľov a básnikov“, ktorým takto umožňujeme spraviť ich prvý aktívny krok do sveta literatúry.

Soňa Šóky


 

dnes je: 16.2.2019

meniny má: Ida, Liana

podrobný kalendár

ZRIAĎOVATEĽ

MEDIÁLNI PARTNERI

PODPORUJÚ NÁS

PARTNERI

ORBIS IN, s.r.o.

Remitenda detských časopisov
Včielka, Zornička, Adamko

webygroup
ÚvodÚvodná stránka